První medaile! Ploutvový plavec Jarolím byl třetí

Světové hry 2017
1 Minuta čtení

Český ploutvový plavec Jakub Jarolím, vlajkonoš české výpravy při slavnostním zahájení, je prvním českým medailistou ze Světových her ve Vratislavi. Na trati 100 metrů kraul bifins (s dvěma ploutvemi a šnorchlem) obsadil ve finále třetí místo v sobním rekordu 42,18 sekundy. Vyhrál Dmitrij Gavrilov z Běloruska za výkon 41,65 sekundy, druhý byl Maďar Gergo Kosina, jenž za vítězem zaostal o 26 setin.

Dvaadvacetiletý Jarolím z Nového Jičína začal závod z první dráhy skvěle, na obrátce byl vůbec nejrychlejší v času 20,04 sekundy. „Tak jsem to plánoval,“ pousmál se Jarolím. Na konci mu sice trochu docházely síly, ale medailovou pozici udržel. „Byla výhoda, že jsem plaval v první dráze, obracel do zdi a neviděl soupeře. Na konci už jsem se jen modlil, aby to bolelo co nejméně,“ usmíval se. „Je to skvělý výsledek, jsem moc šťastný,“ prohlásil.

Svěřenec Simony Klapcové tak přidal cenný kov ke svému titulu mistra světa z roku 2013 na padesátce a bronzové medaili ze světového šampionátu před dvěma lety na stometrové trati. „Tahle medaile je pro mě nejvíc, určitě jsou Světové hry víc než mistrovsví světa,“ porovnal plavec, absolvent oboru fyzioterapie na Fakultě tělesné kultury Univezity Palackého v Olomouci.

Na letošní sezonu se připravoval v zimě dokonce i v kolumbijském Cali, kam odjel na pozvání ploutvaře Mauricia, který drží světové rekordy na tratích pod vodou. A možná i proto si dnes zlepšil osobní rekord po roce a půl. „Bylo to super, v zimě jsem trénoval venku,“ prohlásil. „Přivezl jsem si odtud novou motivaci a naučil jsem se nové věci,“ doplnil.